Türkçe

Dünya’nın Sesleri

Cuma akşamları için Swansea de planınız var mı?

Üç ay süresince Swansea’de farklı dillerden yerel yazarlar ve  farkli coğrafya ve kültürlerden sanatçılar bizimle buluşacaklar.

For 3 months, local cross-language writers and artists from around the world will be performing.

Wales PEN Cymru  ve Swansea Universitesi’nın Cross-Language Dynamics [Diller Arası Dinamikler] projesi Volcano Fridays etkinliklerini sunar.

Volcano Fridays 30’un üzerinde yazarı, sanatçıyı ve müzisyeni ağırlayacaktır. Konuklarımız kendi dillerinde ve İngilizce dilinde “diller ve toplum” teması ile  izleyicilerle söyleşecekler ve seçtikleri müzikleri,  görselleri ve videoları paylaşacaklar

  • 7 Nisan Cuma akşamı Volcano Tiyatro da başlayacak ve Haziran ayına kadar devam edecek. Volcano Theatre: 27-29 High Street, Swansea, SA1 1LG
  • Kapılar 7:30 da açılacak, performanslar 8’de başlayacak
  • Canlı müzikler, aynı zamanda Sesiwn yng Nghymru’nun yazarı olan  Huw Dylan Owen tarafından organize edilmiştir.
  • İçki ve bir çok kıtadan yemekler olacaktır.
  • Giriş ücretsizdir ancak Galler PEN Cymru ve Swansea de mültecilere yardım eden kurumlara bağış yapılması rica edilir.
 
14 Nisan Cuma – Çince, Gallerce, Arapça, İspanyolca,Polonyaca,Almanca, Somalice, Fransızca ve …..
 Yang Lian  bir çok ödül kazanmış Çinli bir şairdir. 1989’da sürgün edilen Yang Lian şu an Berlin’de yaşamaktadır. Performanslarını Çince, İngilizce ve ‘Yanglish’ dillerinde sergileyen şair, “şiirin bizim için çok özel bir anadil’ olduğunu söyler.
Ifor ap Glyn – Anadilinde şiirler yazan Galler’li bir şair aynı zamanda  televizyon programı yapımcısı ve sunucusudurç Ifor ap Glyn Galler’in  milli şairi olarak bilinmektedir.
Arapça yazan şair Amani Bakhiet Sudan’lıdır ve Swansea’de yaşamaktadır.
14 Nisan Cuma – Türkce, Kürtce ve Farsça
Roman ve tiyatro yazarı Meltem Arıkan ile aktor ve yönetmen Pınar Öğün.

Tiyatro oyunları “Mi minor”ün Türkiye’de ki 2013 Gezi Protestolarının provası olduğu iddiası ile suçlandılar. Şu an Cardiff’te yaşıyorlar. Tiyatro oyunları “Enough is Enough- Yeter artık Yeter” Şubat ayından Nisan ayına kadar Galler turnesindedir, son gösterimi 8 Nisan’da Cardiff, Millenium Centre’da yapılacaktır.

Carolilne Stocfort şair, Türkçe/Ingilizce çevirmen, insan hakları savunucusudur.
Amir Nejad İran’dan gelen Swansea’li bir sanatçıdır.
12 Nisan Cuma – Fransız, Rus, Pidgin, Gallerce, FYP ve …
Cameroon doğumlu şair Eric Ngalle Charles – Cardif’te yaşamaktadır. Eric ilk gençlik yıllarında Rusya’da  sahtekar insan kaçakcıları yüzünden  2 tehlilkeli yıl geçirmistir. Bu yılları anlatan hatıraları yakında yayınlanacaktır.
Rhys Trimble– ünlü bardd performansçısıdır ve Gallerce ve İngilizce dillerinde yazan bir şairdir.
Edin Suljic eski Yugoslavya doğumlu bir  şair ve film yapımcısıdır ve  şu an Londra’da yaşamaktadır. Edin Suljic Eski Yugoslavlar’in kayıp eski dilini konuşur.
28 Nisan Cuma – Arapça, Polonyaca ve diğerleri
Swansea’nin “Poets on the Hill” yazarlar topluluğu ve Hafan Books- Hafan Yayıncılığın ‘Refugees Writing in Wales- Gallerde Mülteci Yazarlar’ projesinden bir çok dilden yazar ve şairin buluşması.
Bashar Farahat, Londra’da yaşayan Suriye’li bir doktor, şair ve Amnesty International- Uluslararasi Af Örgütü Eylemcisidir.
Jeni Williams – Swansea’li şair, sanatçı ve öğretim görevlisidir.
Bohdan Piasecki, Birmingham’da yaşayan Polonyalı  şair, performans sanatçısı ve çevirmendir.  
5 Mayis Cuma – Hintçe & Kürtçe
Preti Taneja, Cambridge de yaşayan bir roman yazarı, şair, blogçu ve araştırmacıdır. Yazdığı roman ‘We That are Young’ King Lear’ın günümüz Hindistan’ında yeniden anlatımıdır.
Hannah Sabatia- Swansea’li şairdir.
12 Mayis Cuma- Fransizca, Kannadaca ve …
Marie Darrieussecq- çok satan tartışmalı roman yazarıdır, kitaplarından bazıları  “Pig Games: A Novel of Lust and Transformation”; “All the Way; My Phantom Husband”. Ayrıca  Ovid, Joyce and Woolf’un çevirmenidir.
Catherine Rodgers Swansea Üniversitesi’nde Fransız femisnist edebiyatı konsunda araştırmacıdır.
Mamta Sagar- Hint şair ve oyun yazarıdır, seyyahtır ve  Kannadaca/İngilizce çevirmendir.
Sheffield’de doğan Nia Davies Swansea’de yaşamaktadır. Şair Nia Davies şu an  Poetry Wales editörlüğünü yapmakta ve Türkçe öğrenmektedir.
19 Mayis Cuma – İtalyan, Somali ve …
Shrin Ramzanali Fazel İngilizce’ye Far From Mogadishu olarak çevrilen kendi göç hatıraları ile İtalyan post-koloniyel dönem edebiyatının  öncülerindendir.
Italian Cultural Centre Wales – Galler İtalyan Kültür Merkezi’den Luca Paci, şair, çevirmen, öğretim görevlisi ve aktivisttir.
 Swansea’de yaşayan Sierra Lion’lu Alhaji Sheku Kamara şair ve yaratıcı yazı öğretmenidir.
26 Mayıs Cuma – Almanca, Polonyaca ve…
Jorg Bernig, bir çok ödül kazanmış şair, roman ve kompozisyon yazarıdır; Dresden yakınlarında yaşayan Bernig Swansea’de geçen bir çok İngilizce hikaye yazmıştır.
2006 yılından beri İngiltere’de yaşayan Wioletta Greg şair, editor, çevirmen ve  Polonya’nın en çok satan roman yazarlarındandır.
2 Haziran Cuma- 9 Haziran Cuma – Program yoktur,

9 Haziran Cuma; Cinema and Co’da Swanea Şiir Karsılaşması.

16 Haziran Cuma – Arapça, Gallerce ve …
Suriye doğımlu  şair  Maram al- Masri Fransa’da yaşamaktadır. Arapça dilinde yazdığı bir çok şiir kitabı İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca ve diğer dillere çevrilmistir.
Galler PEN’in başkanı olan Menna Elfyn çok bilinen Galler’li bir şairdir.
Swansea’de yaşayan Şili’li şair Humberto Gatica  aynı zamanda ödüllü  bir fotoğrafçıdır .
Londra’da yaşayan Galler’li şair ve sanatçı  Sharon Morris’in eserleri   Glynn Vivian Art Gallery- Glyn Vivian Sanat Galerisinde sergilenmektedir.
23 Haziran Cuma – Fransizca, Ispanyolca ve…
Eğitim psikoloğu Jose Cifuentes 1977 yılında Şili’den politik mülteci olarak geldiği günden beri Swansea’de yaşamaktadır. Allende ve Pinochet yılları ile ilgili anılarını İspanyolca yazmıştır.  Kızı  Rocio (EYTST direktörü) onun yazdıklarını İngilizce’ye çevirdi ve başka İspanyolca yayınlar hazırladı.
Afro-Kolombiyan şiir çevirmeni Patricia Rodriguez Martinez Jones Swansea Üniversitesin de Tercümanlık ve İstihdam Edilebilirlik Bölümünde direktördür.
Zoe Skoulding Bangor’da yaşamaktadır ve Fransız şiiri cevirmenidir.
Jean Portante – Luxembourg’da doğmuş, Fransız’ca yazan ödüllü bir yazar, şair ve oyun yazarıdır. Aynı zamanda İngilizce’ den İspanyolca, İtalyanca ve Almanca’ya çeviriler yapar.

 Filiz Çelik tarafından çevrilmiştir. 

Advertisements